SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Ufuk Altın Pusula

10023507

Ufuk Altın Pusula Ufuk Altın Pusula
495,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
ZAMANSIZ
Yeryüzünün bir ucu kuzeye, diğer ucu güneye uzanan devasa bir mıktanıs gibidir. Dünya’nın manyetikliği, pusula iğnesinin kuzey kutbuna doğru dönmesine neden olmaktadır. İğnenin sabit olarak aynı yönü göstermesi, yeryüzünde iğneyi çeken bir gücün olmasından kaynaklanmaktadır.
Özellikle ulaşımda ve arazi incelemesinde kullanılan, Dünya üzerinde yön tespit etmeye yarayan pusulalar, manyetik veya cayroskopik olarak ya da bir yıldıza göre yön belirleme prensipleriyle çalışırlar. En eski pusula türü, Dünya'nın manyetik alanına göre yönleri gösteren manyetik pusuladır. Manyetik pusula, Dünya’nın manyetik alanının doğrultusunu gözlemlemekte kullanılan, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslaşmış bir iğnedir.
İlk pusulalar mıknatıs taşı kullanarak üretilmiştir. Denizciler, küçük bir parça mıknatıs taşını bir çubuk üzerine koyup suya bıraktıklarında, çubuğun Dünya'nın manyetik alan çizgileriyle aynı hizaya gelip, bir ucunun Kutup Yıldızı'nı gösterdiğini keşfetmişlerdir.
Ufuk altın Pusula’da bulunan iğnenin kuzeyi gösteren ucu, kolay görülebilmesi için renklendirilmiştir. Pusula kullanılarak sadece kuzey yönü değil, diğer anayönler ve arayönler de bulunabilmektedir.
Ufuk Altın Pusula üzerindeki hareketli metal parça ve ip kullanılarak, Güneş’in konumuna göre hareket eden bir gölge izlenebilmektedir. Bu özelliği ile pusula fonksiyonunun yanı sıra, güneş saati özelliği de taşımaktadır.
Ürün üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın kullanılarak dekorlanmıştır.

Çap : 13 cm
En : 10 cm
Yükseklik : 10,5 cm

Ürünün Menşei : Türkiye