SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Ankyra Kase

80643

Ankyra Kase Ankyra Kase
1.595,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Tarihçi Pausanias, Ankyra’nın (Ankara) Frig Kralı Gordios’un oğlu Midas tarafından kurulduğunu ve çıpa hikayesinin kendi zamanından daha eskiye gittiğini anlatır.
Yunan ve Roma kaynaklarında da kentin adı Eski Yunanca-Latince, gemi çıpası anlamına gelen “Ankyra / Ancyra” olarak geçer. Çıpa artık şehrin görsel sembolü olmuştur. Kentin kuruluş efsanesinin ve adının kaynağı olan çıpa, farklı şekillerde resmedilerek Roma İmparatorluğu Dönemi’nde Ankyra’da basılan sikkelerin üzerinde kullanılmıştır. Kent sikkeleri şehrin ismi konusunda da önemli kaynaktır. Kentin adı çeşitli fonetik değişikliklerle günümüze kadar gelmiştir: Ankyra, Angara, Angora, Engürü, Engere, Ankara.
Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Ankyra Kase, çıpa görselleri ile süslenmiş Roma İmparatorluk Dönemi sikkelerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Kase üzerinde, Ankara’daki Augustus tapınağında bulunan “Res Gestae Divi Augusti” (Tanrısallaşmış Augustus’un İcraatları) adı verilen, Augustus’un kendi ağzından hayatını ve başarılarını anlattığı anıtsal kitabenin bazı kısımlarından alıntılar yapılmış ve desen olarak uygulanmıştır. Kasenin ayak kısmında ise, Ankara’nın Roma İmparatorluk Döneminde basılan sikkelerinden alınan tasvirler cam yüzey üzerine uyarlanmıştır.
Ankyra Kase, el imalatı kobalt renkli camdan üretilmiştir, eser üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kulllanılarak dekorlanmıştır.

Ankyra Kase'ninimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 18 cm
Yükseklik : 22 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.