SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Karya Kase

10019401

950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Karya bölgesinde yer alan Halikarnassos (Bodrum) Dor‘lar tarafından kurulmuştur, yerli halkı Lelegler ve Karyalılar'dır. M.Ö.6. yüzyılın ilk yarısında Lidya egemenliğinde olan şehir M.Ö. 386 yılında Persler‘in egemenliğine girmiştir. Karya satrabı Maussollos, M.Ö. 367 yılında satraplığın merkezini Mylasa’dan Halikarnassos’a taşımış ve Halikarnassos en parlak devrini Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. M.Ö. 353’te Maussollos’un ölümünden sonra kent, kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan II. Artemisia tarafından yönetilmiştir. Artemisia kocasının anısına bir anıt mezar yaptırmak istemiş ve Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak tanımlanan Mausoleum’u yaptırmıştır. Mezar, İyon düzeninde 36 sütunun süslediği orijinali 46 metre yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidal kaidenin taçlandırdığı dev bir anıt mezardır.* Bu eser M.S. 13 yüzyıla kadar korunmuş sonra bir depremle yıkılmıştır, daha sonra taşları Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Karya Kase, Dünyanın Yedi Harikasından biri kabul edilen Mausoleum mezar anıtından esinlenerek tasarlanmıştır. Kase gövdesinin basamaklarla bağlantısı ise sütun kaidesi formunda yapılmış ve üzerinde Karya bölgesiyle özdeşleşen kült sembolü olan çift başlı balta figürü ve Karya sözcüğünün anlamı olan sorguçlu miğfer motifleri kullanılmıştır. Satrap Piksodoros dönemine ait ve M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen sikkedeki Zeus Labraundos (çifte baltalı Zeus) figürü cam yüzey üzerine uyarlanmıştır.

Karya Kase, el imalatı turkuaz yeşil renkli camdan üretilmiştir, eser üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile eskitme boya kullanılarak dekorlanmıştır.

*İngiliz araştırmacı Newton 1856-1857 yıllarında burada yaptığı kazı sonrasında ortaya çıkardığı buluntuların büyük bir bölümünü ülkesine götürmüştür. Eserler bugün British Museum’da sergilenmektedir.

Karya Kase'nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 18 cm
Yükseklik : 21 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.