SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Melissa Vazo

80622

Melissa Vazo Melissa Vazo
1.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

M.Ö.11. yüzyılda Atina Kralı Kodros’un oğlu Androklos, diğer kolonistler gibi Anadolu’ya doğru yola çıkacaktır. Yola çıkmadan önce bir kahine danışır, kahin ona şehri kuracağı yerin bir balık ve bir yaban domuzu tarafından kendisine gösterileceğini söyler. Anadolu kıyılarına adım atan Androklos yakaladıkları balıkları pişirirken, fırlayan bir balığın sıçrattığı kıvılcımlar çalıları tutuşturur. Çalıların arkasında bir yaban domuzu alevlerden korkarak kaçmaya başlar. Bunun üzerine Androklos kahinin söylediklerini hatırlar, atıyla yaban domuzunu takip eder ve onu öldürür, yaban domuzunu öldürdüğü yere Efes Antik kentini kurar.

Bastıkları sikkelere kendilerini tanıtan tasvirler koyan Efes halkı, kuruluş mitolojilerine de sikkelerinde yer verdiler. Tanrıça Artemis’in rahibeleri “Melissai” (çoğ. arılar; tek. melissa) olarak adlandırılıyordu. Efesliler sikkelerinde hem bereketi simgeleyen arıyı hem de tanrıça Artemis’in kutsal hayvanı geyiği kullandılar.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Melissa Vazo, Dünyanın Yedi Harikasından biri kabul edilen Artemis tapınağından esinlenerek üretilmiştir. Vazo üzerinde Efes kentinin Antik Çağ’da basılmış sikkeleri ve kentin kuruluşuyla ilgili taş kabartmalardan alınan sahneler kolaj yapılarak uygulanmıştır.

Melissa Vazo, el imalatı camdan üretilmiş, eser üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Melissa Vazo'nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 20 cm
Yükseklik : 30 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.