SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Selçuklu Cam Havan

10019437

3.365,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu’larında stilize edilen simgesel anlamdaki bezemeler sikkeler üzerinde sıklıkla kullanılmışlardır. Anadolu Selçuklu Hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev’in sikkelerinde “Güneş ve Aslan” kutsal ikili olarak yer almıştır. Bu kompozisyon eski Türk inancına göre burç ve gezegen ilişkisini gösteren kozmolojik inanç sisteminin de simgesidir. Aslan, hükümdarın kudretini simgeler, tahtı ve hükümdarı her türlü kötülükten koruyan nazarlık ve tılsım yerine geçerdi.
Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Selçuklu Cam Havan, Selçukluların genellikle baharat ve ilaç dövmek amaçlı kullandıkları 11. yüzyıl ve 13. yüzyıl sonuna tarihlenen havanlarından esinlenerek sekizgen formda üretilmiştir. Üzerinde desen olarak Selçuklu geometrik bezeme motifleri kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in Konya’da bastırdığı biri altın diğeri gümüş iki sikke havan gövdesi üzerine desen olarak uyarlanmıştır. Sikkelerin ön yüzlerinde aslan ve güneş motifi, arka yüzlerinde yazı bulunmaktadır. Sikkelerde, II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in adı ve unvanlarının yanı sıra dönemin Abbasi Halifesi Mustansır’ın adı da yazılıdır. Havanın ağız kenarı ve taban kenarında ise, sikkelerde yazan yazılar insan başlı Selçuklu yazı stili ile yeniden yorumlanarak yazılmıştır.

Selçuklu Cam Havan, el imalatı camdan sekizgen formda üretilmiştir, eser üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Selçuklu Cam Havan'nın üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 20 cm
Yükseklik : 12 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.