SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Gümüş/Sini

1020880

Gümüş/Sini Gümüş/Sini
1.150,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Osmanlı mutfağı denilince akla yemek sanatı, yemek kültürü, sofra zenginliği, yemek çeşitliliği gelmektedir. Topkapı Sarayı'nın inşa edildiği Fatih devrinden itibaren yemekler Matbah-ı Amire adı verilen mutfaklarda pişirilirdi. Matbah-ı Amire’ye bağlı Has Mutfak, Ağalar Mutfağı, Divan Mutfağı, Helvahane, Kiler, Kalayhane gibi birimler bulunurdu. Osmanlı’da saray yeme-içme kültürüne göre çeşitli araç gereçler kullanılırdı.

Osmanlı’da yerde oturarak yemek yeme geleneği sinileri doğurmuştur. Siniler genellikle, kaşık, çatal, tabak ve yemek kasesi sığacak şekilde tasarlanmış olan tepsilerdir ve kenar yüksekliği 3 – 4 santimetreden büyük olmamakla birlikte, malzeme olarak bakır veya gümüş kullanılır. Üzerleri yaygın olarak geometrik desenler ile yıldız, kartal, kuş, tavşan, balık gibi figürlerin, selvi ve çiçek gibi bitki motiflerin yer aldığı dövme ve oyma tekni¬ğinde zengin süslemelerle donatılır. Siniler, yemek yeme amacından farklı olarak, yiyecekleri işlemek, biriktirmek, saklamak gibi amaçlarla da kullanılır.

Gümüş Sini üzerindeki desenler, Topkapı Sarayı’nda sergilenen ve 18. yüzyıla ait bir sahandan esinlenilerek tasarlanmıştır.

Gümüş Sini, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar platin ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 38 cm
Yükseklik : 3,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır