SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Devler Savaşı Obje

10019806

4.450,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
1877-1878'de, İzmir ili, Bergama ilçesinde Bergama ören yerinde Alman mühendis Carl Humann başkanlığında yapılan kazılarda, Bergama Zeus Sunağı'na (Altar) ait kabartmalar bulunmuştur.
Bergama Zeus Sunağı, Osmanlı İmparatorluğu’ndan gemilerle Almanya’ya taşınarak Berlin Devlet Müzesi'ne konmuştur. Müzede onarılarak ayağa kaldırılan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusya'ya götürülen ve savaş sonrasında Almanya'ya iade edilen bu görkemli sunak, müzeye adını vermiştir. Humann’ın sunağı Almanya’ya götürmesi ile ilgili Osmanlı Hükümeti ile yanıltıcı yazışmalar yaptığı görülmüştür.
Bergama Zeus Sunağı ya da diğer bir adıyla Zeus Altarı, Bergama Kralı'nın M.Ö. 165 - 156 yılları arasında Galatlara (Keltlere) karşı kazandıkları zaferlerini ölümsüzleştirmek adına yaptırdığı bir zafer anıtıdır. Bu anıt, Yunan mitolojisinde baş tanrı olan Zeus ile onun kızı olan savaş ve akıl tanrıçası Athena'ya adanmıştır. Mermer sunaktaki rölyeflerde ustalıkla işlenen “Devler Savaşı” anlatılmıştır.
Devler Savaşı Obje, Zeus Sunağı kabartmaları arasında önemli bir yeri olan, Zeus’un merkezde konumlandırıldığı dramatik sahneyi yeniden canlandırır. Zeus ve Devler Arasında geçen bu savaş sahnesinde karakterler, kronolojik bir örgüde farklı cam katmanlarına işlenmiştir. Mağlup edilmiş dev tasvirleri geride ve tüm ihtişamıyla galip gelecek olan Zeus ise önde konumlandırılmıştır.
Bergama Zeus Sunağı bugün Almanya’da, Pergamon Müzesi'nde sergilenmektedir. Ülkemizde ise Bergama akropolünde Zeus Sunağı’nın yalnızca temelleri kalmıştır.
Devler Savaşı Obje, üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır. Kaide bej mermerden üretilmiştir.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

En : 10 cm
Boy : 25,5 cm
Yükseklik : 18 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır