SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Diyarbakır Kalesi Vazo

10019572

1.495,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Diyarbakır Kalesi kökeni M.Ö. 3 binlere dayanan önemli bir savunma yapısı olmanın yanı sıra içinde barındırdığı Helen, Latin, Süryani, Ermeni ve Arap dillerindeki yazıtlarla Anadolu´da iç içe geçmiş uygarlıkları belgeleyen üstün evrensel değere sahip
bir kültür varlığıdır. Binlerce yıldır kaleyle bağlantısı olan Hevsel Bahçeleri ise Assurlular’dan günümüze, şehrin yiyecek ihtiyacını karşılayan önemli bir doğa alanıdır. Kalenin surları, kente egemen olan uygarlıkların izlerini taşıyan oyma, kabartma ve motiflerin yanı sıra onu bir kuşak gibi çevreleyen yazıtlarla bezelidir.

Vazo üzerinde, 1208 yılında Artuklu Hükümdarı Melik Salih Memduh tarafından inşa edilen ve Diyarbakır Kalesi’nin en önemli burçlarından biri olan Yedi Kardeş Burcu’nda yer alan çift başlı kartal ve kanatlı aslan kabartmaları yer almaktadır.

2013 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, 2015 senesinde ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Diyarbakır Kalesi Vazo, el imalatı amber camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 30 cm
Yükseklik : 30 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır