SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Uzunköprü Kase

10019557

Uzunköprü Kase Uzunköprü Kase
2.450,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Osmanlı Devletinin altıncı padişahı Sultan II. Murat döneminde, Mimar Muslihiddin tarafından 1427-1443 yılları arasında inşa edilen Uzunköprü, Edirne İli, Uzunköprü İlçesi, Ergene Nehri üzerinde kurulmuştur. 1270,41 m. uzunluğu ve 174 kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.

Kireçtaşı ve traverten cinsi kesme taş blokları ile inşa edilen köprünün kemerleri çoğunlukla çift merkezli sivri formdadır. Ayrıca dairesel ve basık formlarda kemerleri de mevcuttur. Bu ihtişamlı köprü, Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada faklı kültürleri bünyesinde toplayan Osmanlı’nın, sanat ve estetik anlayışından motifler de taşımaktadır.

Uzunköprü’de kullanılan malzemenin seçimi, ayakların yerleştirilmesi, kemer açıklıklarının belirlenmesi ve yükseklik eğimlerinin hesaplanmasındaki mühendislik bilgisi, köprünün uzunluğuna rağmen zorlu doğa şartları altında 6 asıra yakın bir süre ayakta kalmasını sağlamıştır.

Kase üzerinde, köprünün kemerlerinde ve kilit taşı üzerinde yer alan bezeme ögeleri; geometrik motifler, bitki ve hayvan figürleri ve rumi palmetler dekorlanmıştır.

Uzunköprü, 2015 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.

Uzunköprü Kase, el imalatı krem opal camdan üretilmiştir. Kase üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 22 cm
Yükseklik : 6,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır