SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Kahraman Cam Kılıç

1023383

2.095,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Yüzyıllardır kahramanlığın, bağımsızlığın ve gücün temsilcisi sayılan kılıç, Doğu’da da Batı’da da, soylular, rütbeli askerler ve kumandanlar tarafından taşınmıştır. Ortaçağ’da en iyi kılıçlar, kılıç yumurtası denilen kaliteli demirin ısıtılıp dövülerek uzatılmasıyla yapılır ve değişik tarzlarda su verilmek suretiyle çelikleştirilirdi. Çeşitli kaynaklar, Türkler’in en meşhur kılıç ustaları olmasından ve çeliğe su vermedeki maharetlerinden bahsetmektedir.
Osmanlı kılıç ustalarının ticani, mağribi, zivziki, tirazi denilen türlerde kılıç yaptıkları bilinmektedir. Ağır ve kullanımı daha çok bilek gücüne dayanan düz kılıçların aksine, eğri kılıçlarda bileğin hareketi önem kazanırdı. Bu tür eğri kılıçları kullanmak özel bir talim ve ustalık isterdi. Padişahların tahta çıkışlarında yapılan kılıç kuşanma törenleri, Osmanlı saray geleneklerinin en vazgeçilmezlerindendi. Kılıçlar, zamanla eskiyen kısımları yenilenerek tekrar tekrar kullanılırdı. Ateşli silahların yaygınlaşması sebebiyle, 18. yüzyıldan sonra kılıç imalatı zamanla azalmış, törenlerde üniformaların bir aksesuarı olarak kullanılmıştır. Kılıç, bir silah olmasının yanında anlamlı bir hediye sayılırdı. Hükümdarlar tarafından namlusuna altın ve gümüş kakmalarla zafer ve saadet dilekleri, kelime-i tevhid, ayet ve hadisler işletilerek mülki ve askeri yetki verilmiş kişilere bir sembol olarak hediye edilirdi.
Kahraman Cam Kılıç, Topkapı Sarayı’nda sergilenen III. Selim’in kılıcından esinlenilerek tasarlanmıştır. Cam kılıcın namlusunda, Fetih Suresi’nin ilk üç ayeti yer almaktadır.
Kahraman Cam Kılıç el işçiliği ile şekillendirilmiştir. Üzerinde bulunan desenler, 24 ayar altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır. Metal parçası pirinç malzemeden üretilmiştir

En : 11,5 cm
Boy : 79,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır