SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Antik Amfora Küçük

10019767

2.150,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Marmaris yakınlarında Serçe Limanı adlı küçük körfezde kayalara çarparak batan gemi, buluntuları nedeniyle ‘Cam Batığı’ olarak tanınır. Batık, 11.yüzyıla, yaklaşık olarak 1025 yıllarına tarihlenir. Batıkta bulunan hurda camlar yeniden ergitilmek üzere gemiye konulurken bir yandan da yeni üretim camlar, uğranılan limanlarda satılmıştır. 32 metrede yatan ve 1977-1979 arasında Prof. Dr. George Bass başkanlığında Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü kazılan batıkta kalıpla desen, kesme, kakma, gibi cam teknikleri görülmüştür. Gemiden üstün kalitede çok sayıda cam, Bizans devletine ait gümüş ve bakır sikkeler, Fatimi Devletine ait altın sikkeler ve cam senceler, mürettabata ait günlük kullanıla malzeme ve silahlar ele geçmiştir. Geminin ahşapları çıkartılmış özel bir salonda bir araya getirilerek teknenin kendisi sergilenmiştir. Serçe Limanı camları, dünyanın en geniş ve en önemli ortaçağ cam koleksiyonudur.
Batık gemilere kaçak dalış yapanlar buldukları amfora ve benzeri taşınabilir eserleri kaçırmaktadırlar. Batıkların varlığı sualtındaki kum içinde yığılı duran amforalarla belirlenmektedir. Türk karasularında varlığı bilinen ve yerleri tespit edilen kültür varlıkları batık gemilerin gelecek kuşaklara soyulmadan, tahrip edilmeden ulaştırılması için yasak dalış bölgeleri belirlenmiştir.
Antik Amfora, batıkların varlığını belirleyen amforalardan esinlenerek oluşturulmuştur. Amfora üzerindeki rölyef desenler çıkarılan binlerce cam parçasının bir araya getirilerek eserlerin teker teker oluşturulmasına göndermedir.
Batık gemi ve kargosu 1985 yılından beri Şişecam’ın himayesinde Bodrum Su altı Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. “Cam Yeniden Cam” belgeseli ile Cam Batığı’nın hikayesi ve camın sonsuz geri dönüşebilme özelliği daha geniş kitlelere ulaşmaktadır.
ABD, Almanya, Rusya, Danimarka, İtalya, Fransa, İsviçre, Bulgaristan, Ukrayna ve İngiltere gibi ülkelerde Türkiye'den çıkarılmış birçok tarihi eser ve müzelerinde sergiledikleri amforalar bulunmaktadır.
Antik Amfora üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 13 cm
Yükseklik : 33 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır