SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Lale Dokumalı Vazo

10019745

5.250,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Osmanlı dokumacılığı, kendine özgü nitelikli ürünlerini vermeden önce bulunduğu coğrafyanın özelliklerini de kullanarak dokuma sanatının mirasçısı olmuş, Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi, iktisadi, sosyal ve ticari hayatında çok önemli bir yer almıştır. Osmanlı Dokuma Sanatındaki asıl etkiler Anadolu Selçukluları ve Beylikleri devri dokumalarından gelmektedir. Çizilen desenlerin uygulanması, ancak usta dokumacılar sayesinde gerçekleştirilmiştir. Osmanlı arşivlerinde bulunan Ehl-i Hiref defterlerine göre dönemin lonca örgütleri içerisinde en kalabalık olanı dokumacılardı ve “kadifeci”, kemhacı”, “futacı” gibi hirefleri oluştururlardı.
Osmanlı dokuma sanatında, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Selçuklu motifleri kullanılmış, lotus, palmet ve hatayi denen Uzakdoğu kökenli stilize çiçeklerle sayısız kompozisyonlar oluşturulmuştur. Dokuma eserler, yapısı ve teknik özellikleri itibari ile diğer sanat ürünlerine nazaran kolaylıkla yıpranmasına rağmen, 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı kumaşlarına dair bilgi elde edilebilmektedir. Kumaş ve dokuma desenleri ile ilgili bilgiler çeşitli kaynaklardan, minyatürlerden ve Osmanlı padişahlarının elbiselerinin itina ile saklanmasından gelmektedir.
Türk kumaş ve kadifelerinin önemli bir koleksiyonu Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenmektedir. Bununla birlikte Konya Mevlâna Müzesi, Londra Victoria Albert Müzesi, Edinburg Royal Scotch Müzesi, Paris Louvre Müzesi’nde de Osmanlı dönemine ait kumaş koleksiyonları bulunmaktadır.
Lale Dokumalı Vazo üzerindeki desenler, hatai ve lale motiflerinden oluşturulmuş, geç 16. yüzyıl veya erken 17. yüzyıl dönemine ait, Harvard Üniversitesi Sanat Müzesi, Arthur M. Sackler Koleksiyonu’nda bulunan Osmanlı dönemine ait bir kumaştan esinlenilerek oluşturulmuştur.
Lale Dokumalı Vazo, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın yaldız, mine, eskitme boyalar ve kumaş kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 32,5 cm
Yükseklik : 50 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır