SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Milet Testi

10019781

3.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Milet (Miletos), yaklaşık M.Ö. 2000 yıllarında kurulan, Anadolu'nun batısında, Ege bölgesinde antik çağlarda birçok esere de motif olan Büyük Menderes Nehri’nin hemen ağzına yakın, deniz kıyısında yer alan önemli bir antik liman şehriydi. Antik Çağ’da Avrupa, Kuzey Afrika, Ege Adaları, Kıbrıs ve Asya arasındaki mal değişimlerinin yapıldığı önemli bir ticaret merkezi olması sonucunda oldukça zenginleşen bu kent, güçlü donanması sayesinde askeri olarak da çok güçlenmiştir. Bu bolluk ve refah ortamına bağlı olarak bilim ile beraber felsefe de gelişmiş, Thales, Pisagor gibi dönemin en önemli felsefecileri bu kentten beslenmişlerdir.
Milet Testi (Yonca Ağızlı Oenokhoe*), MÖ. 630 yıllarına tarihli bir pişmiş toprak testiden esinlenerek tasarlanmıştır. Üzerinde griffon, keçi, ceylan ve su kuşları, en alt bordürde ise lotus ve lotus tomurcukları betimlenmiştir.
Milet Testi benzeri yonca ağızlı oenokhoeler; Almanya Glyptothek Müzesi, Paris Louvre Müzesi, ABD Getty Museum gibi birçok yabancı müzede sergilenmektedir.
Milet Testi, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.
*Oenokhoe, (oinokhoe), Antik Yunan'da, sıvı maddelerin taşınmasında kullanılan yonca veya düz ağızlı, tek kulplu seramik kaptır. Birçok farklı formu vardır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 19 cm
Yükseklik : 31,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır