SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Sümbül Dokumalı Vazo

10019758

7.450,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Osmanlı dokumacılığı, kendine özgü nitelikli ürünlerini vermeden önce bulunduğu coğrafyanın özelliklerini de kullanarak dokuma sanatının mirasçısı olmuş, Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi, iktisadi, sosyal ve ticari hayatında çok önemli bir yer almıştır. Osmanlı Dokuma Sanatındaki asıl etkiler Anadolu Selçukluları ve Beylikleri devri dokumalarından gelmektedir. Çizilen desenlerin uygulanması, ancak usta dokumacılar sayesinde gerçekleştirilmiştir. Osmanlı arşivlerinde bulunan Ehl-i Hiref defterlerine göre dönemin lonca örgütleri içerisinde en kalabalık olanı dokumacılardı ve “kadifeci”, kemhacı”, “futacı” gibi hirefleri oluştururlardı.
Osmanlı dokuma sanatında, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Selçuklu motifleri kullanılmış, lotus, palmet ve hatayi denen Uzakdoğu kökenli stilize çiçeklerle sayısız kompozisyonlar oluşturulmuştur. Dokuma eserler, yapısı ve teknik özellikleri itibari ile diğer sanat ürünlerine nazaran kolaylıkla yıpranmasına rağmen, 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı kumaşlarına dair bilgi elde edilebilmektedir. Kumaş ve dokuma desenleri ile ilgili bilgiler çeşitli kaynaklardan, minyatürlerden ve Osmanlı padişahlarının elbiselerinin itina ile saklanmasından gelmektedir.
Türk kumaş ve kadifelerinin önemli bir koleksiyonu Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenmektedir. Bununla birlikte Konya Mevlâna Müzesi, Londra Victoria Albert Müzesi, Edinburg Royal Scotch Müzesi, Paris Louvre Müzesi’nde de Osmanlı dönemine ait kumaş koleksiyonları bulunmaktadır.
Sümbül Dokumalı Vazo üzerindeki desenler, çok yapraklı, lale, sümbül ve nar motiflerinden oluşturulmuş, Danimarka (Kopenhag) Davids Samling Müzesi’nde bulunan Osmanlı dönemi, 16. yüzyıla ait bir kumaştan esinlenilerek oluşturulmuştur.
Sümbül Dokumalı Vazo, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın yaldız, mine, eskitme boyalar ve kumaş kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 30,9 cm
Yükseklik : 33 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır