SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Eşrefoğlu Vazo

10019570

Eşrefoğlu Vazo Eşrefoğlu Vazo
3.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Eşrefoğlu Camii, 1296-1299 yılları arasında Eşrefoğlu Bey’i Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinalidir. Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde yer alan cami, 46 ahşap sütun üzerinde yükselmektedir. Sütunlar, sedir ağacı odunudur ve inşa edilmeden önce 6 ay suda bekletilmiştir. Yüzyıllar boyunca
kış aylarında camiinin damındaki kar, çatının ortasındaki boşluktan ortadaki havuza atılmış ve ortamı nemlendirerek yakılan sobalardan ötürü ahşap sütunların çatlayıp kurumasını engellemiştir.
6 metre yüksekliğinde, çini mozaik ile kaplı, görkemli bir mihraba ve tamamen ceviz ağacından, oymalı, çatmalı, tutkalsız bir minbere sahiptir. Bu muhteşem ahşap yapıda, çivi, vida benzeri metal bağlantılara gerek duyulmamış, tamamen geçme-kakma tekniği kullanılmıştır. Camiyi değerli kılan en önemli özelliği büyük ölçüde özgün olan ahşap aksamı ve bu yüzeylerin üzerinde örneklerinin en başarılısı ve gösterişlisi olan kalem işleridir. Renkli kalem işleri ve kök boyalı motifler caminin tavanında dikkat çeker. Çini mozaik mihrap ve kündekari tekniğinde yapılmış minber, caminin önemli süsleme unsurlarıdır. Selçuklu Ulu Camilerinde kullanılan özelliklerin tamamını barındıran tek örnektir. Eşrefoğlu Vazo üzerindeki desenler, çini mozaiklerle kaplı mihrabın desenlerinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Eşrefoğlu Camii, 2011 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahiledilmiştir. Eşrefoğlu Vazo, el imalatı turkuaz yeşil camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 13 cm
Yükseklik : 28 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır