SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Peribacaları Mumluk

10019586

2.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Kapadokya (Kappadokia), 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından
aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Kapadokya bölgesinde bulunan ve bir nevi erozyon sonucunda şapkalı, konili, sütunlu, sivri kayalı ve mantar biçimli peri bacaları oluşmuştur. Peri bacaları, Türkiye’de en fazla, Avanos, Ürgüp ve Üçhisar üçgeninde, Kayseri’deki Soğanlı Vadisi’nde ve Nevşehir Çat Kasabası çevresinde bulunmaktadır.

Coğrafi olaylar peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peri bacalarının içlerine, evler, kiliseler ve manastırlar oymuş, bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik Dönem’e kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlamıştır. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından birisi olmuştur.

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, 1985 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

Peri bacaları Mumluk, el imalatı krem opal camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 9,7 cm
Yükseklik : 30 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır